Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
W krakowskiej księgarni zapachniało syberyjską tajgą
2011-09-22
Olga Adamczyk
19 września w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie z autorem zorganizowane przez Klub „Nowej Europy Wschodniej”. Jego gościem był słynny brytyjski pisarz i podróżnik Colin Thubron, a pretekstem – promocja jego pierwszej wydanej w języku polskim książki zatytułowanej Po Syberii (Wydawnictwo Czarne). Wszystkich zainteresowanych relacjami z dalekiej Syberii oraz rozmową z pisarzem tradycyjnie już ugościła krakowska Księgarnia Pod Globusem.

Spotkanie prowadzone przez Łukasza Wojtusika z Radia Tok FM zgromadziło rzeszę fanów pisarstwa podróżniczego i problematyki wschodniej. Wśród uczestników spotkania było wielu znawców tematyki, ale nie brakowało również osób przyciągniętych ciekawością oraz chęcią uzyskania odpowiedzi na pytanie: czego elegancki brytyjski gentleman szukał w zimnej i odległej Syberii?

Ukazanie się polskiego przekładu Po Syberii stanowiło dla pisarza – co sam wielokrotnie podkreślał – doskonałą okazję do podróży w czasie, kiedy to dwanaście lat temu przemierzał połacie północno-wschodniej Rosji. Thubron spogląda teraz na swoją podróż z dystansu, próbując wraz z uczestnikami spotkania po raz kolejny dotrzeć do serca Syberii, która mimo wieloletniej fascynacji Azją nadal stanowi dla niego zagadkę. Autor opowiadał o przygotowaniach do wyprawy, które i tak nie uchroniły go od niespodzianek. W tym właśnie tkwi piękno podróży – człowiek nigdy nie jest w stanie przewidzieć, co może się wydarzyć. Pisarz mówił o tym, jak uderzający był dla niego tragizm mieszkańców regionu w dobie przemian ekonomicznych, którzy nie mogli się pogodzić z upadkiem sowieckiego mocarstwa i odarciem z narodowej dumy. Wszechogarniające ubóstwo, alkoholizm i smutną prozę życia próbowano zastąpić religią. Jednak nigdy nie była ona tak silna, aby mogła umożliwić powrót do czegoś, czego de facto nigdy nie było. Życie duchowe Rosjan na Syberii jest równie jałowe jak tamtejsza ziemia. Thubron opisuje jednak przypadki najczystszego dobra, tkwiącego w ludziach, które pozwala w tych surowych warunkach zachować nadzieję i wiarę w drugiego człowieka.

Pisarz opowiadał również o odpowiedzialności podróżnika, który musi oddać najdrobniejszy szczegół tego, co widzi, by stworzyć prawdziwy obraz danego miejsca. W książce Po Syberii najważniejsi są ludzie i ich historie, które autor przekazuje dalej. Thubron przyznał, że czuje się wówczas tak, jakby kradł część ich życia i wykorzystywał dla własnego celu. Mimo poczucia winy musi jednak zaakceptować taki stan rzeczy, by móc tworzyć realne portrety.    

Na koniec spotkania autor zdradził, że obecnie pracuje nad powieścią, natomiast w daleką podróż raczej się już nie wybierze. Stwierdził, że poza Azją nie ma innego miejsca, które chciałby opisać, bo właśnie ten kontynent pozostaje jego największą inspiracją.

Olga Adamczyk (Krakowski Klub NEW)

***
Organizatorzy spotkania: dwumiesięcznik „Nowa Europa Wschodnia”, kwartalnik „New Eastern Europe”, Wydawnictwo Czarne, Instytut Wschodnich Inicjatyw, Księgarnia Pod Globusem.

Polecamy inne artykuły autora: Olga Adamczyk
Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu