Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Startuje 12. Festiwal "Wisła" w Moskwie!
2019-05-23
Natalia Walka

Już dziś startuje 12. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w trzech moskiewskich kinach – "Pięć gwiazd na Pawieleckiej", "Iluzjon", "Sali kinowej Galerii Trietiakowskiej" – a także w "Nowej Przestrzeni Teatru Nacji". Ponad 80 filmów i 30 znakomitych gości. Dyskusje, warsztaty filmowe, wykłady oraz wystawy. Do 30 maja pokażemy rosyjskim widzom wszystko, co najlepsze w polskiej kinematografii!

 

Dziś – 23 maja – o godz. 19:00 w moskiewskim kinie "Iluzjon" festiwal otworzy najnowszy obraz Jana Jakuba Kolskiego "Ułaskawienie". To przepiękne, niezwykle emocjonalne kino drogi, inspirowane prawdziwymi losami rodziny reżysera. Matka i ojciec przez pół Polski wiozą trumnę z synem zabitym przez UB, którego chcą pochować w spokojnym miejscu. Podróż rodziców przez pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

Ceremonię otwarcia swoją obecnością zaszczyci reżyser Jan Jakub Kolski. Na uroczystości obecni będą także Dyrektor Festiwalu Małgorzata Skulska, Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Włodzimierz Marciniak, Dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie Piotr Skwieciński, Dyrektor Fundacji "Rosyjsko-Polskie Centrum Dialogu i Porozumienia" Aleksandra Gołubowa oraz Prezes Kongresu Polaków w Rosji Halina Subotowicz-Romanowa. Gośćmi 12. Festiwalu "Wisła" w Moskwie będą ponadto znakomici polscy twórcy, w tym reżyserzy: Filip Bajon, Janusz Kondratiuk, Kinga Dębska, Ewa Bukowska, Olga Chajas, Łukasz Grzegorzek, Stanisław Berbeka i Joanna Kaczmarek; aktorki i aktor: Maria Dębska, Malgorzata Szczerbowska, Karolina Bruchnicka, Sonia Mietielica, Nikodem Rozbicki oraz scenarzystka Magdalena Miecznicka.

Podczas ceremonii otwarcia, jak również przez cały czas trwania festiwalu, w kinie Iluzjon będzie można podziwiać wystawę fotografii autorstwa Łukasza Bąka z planu filmowego "Zimnej Wojny", reż. Paweł Pawlikowski. Zdjęcia Łukasza Bąka to autorska wersja tego, co dzieje się "pomiędzy" – to impresja na temat świata, w którym żyją bohaterowie "Zimnej wojny", a jednocześnie niezwykła okazja, żeby wejść w ten świat głębiej.

Na uroczystym otwarciu festiwalu zagoszczą także członkowie Jury: Przewodnicząca, znakomita rosyjska reżyserka Natalia Mieszczaninowa, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Olga Galickaja oraz utalentowany rosyjski aktor młodego pokolenia, Stiepan Diewonin. O Grand Prix Konkursu Filmów Fabularnych zawalczą:

 • 7 uczuć, reż. Marek Koterski;
 • 53 wojny, reż. Ewa Bukowska;
 • Wieża. Jasny dzień., reż. Jagoda Szelc;
 • Córka trenera, reż. Łukasz Grzegorzek;
 • Jak pies z kotem, reż. Janusz Kondratiuk;
 • Kamerdyner, reż. Filip Bajon;
 • Nina, reż. Olga Chajdas;
 • Wilkołak, reż. Adrian Panek;
 • Ułaskawienie, reż. Jan Jakub Kolski;
 • Atak paniki, reż. Paweł Maślona;
 • Cicha noc, reż. Piotr Domalewski;
 • Fuga, reż. Agnieszka Smoczyńska.

Trzymamy kciuki za twórców, a rosyjskim widzom życzymy wielu niezapomnianych seansów oraz ciekawych, zaciekłych dyskusji wokół kina!   12. odsłona "Wisły" potrwa do 30 maja w Moskwie.

Następnie ruszy w głąb Rosji i zawita m.in. w Jekaterynburgu, Barnauł, Noworosyjsku, Twerze, Rostowie nad Donem, Krasnodarze, Orenburgu, Niżnym Nowogrodzie, Nowogrodzie Wielkim, Torżoku, Pietrozawodsku, Wysokowsku i Bijsku.

Ze szczegółowym programem i opisami filmów można zapoznać się na stronie festiwalu.


Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu