Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Świadek Wieku – Na nowy wiek. Setne urodziny Herlinga-Grudzińskiego
2019-05-07
NEW

Biblioteka Kraków i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego zapraszają 20 maja (poniedziałek) o godzinie 18.00 do Klubu Dziennikarzy Pod Gruszką (ul. Szczepańska 1, Kraków) na spotkanie Świadek Wieku – Na Nowy Wiek. Setne urodziny Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem NEW.

Herling-Grudziński jest pisarzem wyjątkowym. Jego bogata i różnorodna twórczość - wciąż, poza Innym Światem, niewystarczająco obecna w naszej świadomości - nie tylko zachwyca elegancją i pięknem frazy, ale też zmusza do głębokiego namysłu nad Polską i Europą, historią i współczesnością, polityką i ideologią, a przede wszystkim nad życiem i śmiercią. Herling-Grudziński, wielki rzecznik przyzwoitości w życiu prywatnym i publicznym, jest prawdopodobnie jedynym polskim pisarzem współczesnym, który cieszy się wciąż niesłabnącym autorytetem wśród czytelników, niezależnie od ich światopoglądu. Warto przypominać, czemu jego Dzieło zawdzięcza tę ponadczasowość i uniwersalność, szczególnie w okrągłą, setną rocznicę jego urodzin.
W programie przewidziano rozmowy panelowe, czytanie fragmentów z dzieł Herlinga-Grudzińskiego, a także - jak to w urodziny - tort i toast.

Gustawa Herlinga-Grudziński - ur. 19 maja 1919 roku w Kielcach. Zm. 4 lipca 2000 w Neapolu. Pisarz polski i włoski. Więzień obozów koncentracyjnych i żołnierz, uczestnik bitwy o Monte Cassino. Po wojnie nie wrócił do kraju, do końca życia związany z Neapolem. Zasłynął jako autor Innego Świata, ale za swoje opus magnum uważał monumentalny, prowadzony przez trzy dekady Dziennik pisany nocą; ponadto autor opowiadań, esejów, recenzji. W różnych okresach związany z londyńskimi „Wiadomościami”, paryską „Kulturą” i monachijską rozgłośnią Radio Wolna Europa. W okresie PRL objęty całkowitym zakazem publikacji. Obecnie jego dzieła zebrane ukazują się w wielotomowym wydaniu przygotowanym przez Wydawnictwo Literackie.

Patronat:

  • Czas Literatury
  • Nowa Europa Wschodnia
  • Wydawnictwo Literackie

Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu