Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Belgradzka Lady Makbet nie żyje
2019-04-16
Krzysztof Popek

W niedzielę, 14 kwietnia, w Rosji zmarła Mirjana „Mira” Marković, serbska polityk, socjolożka oraz żona Slobobana Miloševicia. Doczekała się niewątpliwie złej sławy – była nazywana „Lady Makbet z Belgradu” czy „Czerwoną Wiedźmą”.

 

Mira urodziła się w rodzinie jugosłowiańskich partyzantów. Ojciec zasłynął jako rewolucjonista, później był ważną figurą polityczną w komunistycznej Jugosławii. Matkę, również partyzantkę, straciła w czasie wojny, zginęła w niemieckim obozie koncentracyjnym w Banjicy. Ciotka była prawdopodobnie kochanką Josipa Broza Tity. Slobobana Miloševicia poznała w szkole średniej, razem działali w młodzieżówce partyjnej. Wyszła za niego w 1965 roku, mieli dwójkę dzieci. Obroniła doktorat z socjologii na Uniwersytecie Belgradzkim, na którym potem pracowała jako wykładowczyni. Jej dorobek jako socjolożki zyskał uznanie, była autorką podręczników akademickich, a jej prace były tłumaczone na język angielski, chiński czy hindi.

Mira była jedyną osobą, której Milošević naprawdę ufał, miała przemożny wpływ na prowadzoną przez niego politykę, naznaczoną przez zbrodnie wojenne oraz rozbudzenie serbskiego szowinizmu. Ta rola zresztą przybrała oficjalną formę – była przewodniczącą partii politycznej, Jugosłowiańskiej Lewicy, współpracującej z formacją Slobodana Miloševicia, Socjalistyczną Partia Serbii. Mira słynęła z twardych, komunistycznych poglądów, w których kluczowe miejsce odgrywała jej tragicznie zmarła matka. Określała się jako feministka, słynęła z ostrego języka i nieprzebierania w słowach w krytyce przeciwników politycznych. Miała znacznie bardziej autorytarne poglądy niż mąż, którego inspirowała do radykalnych decyzji, co czyni ją współwinną tragedii wojny w byłej Jugosławii. Miała stać za śmiercią nie tylko przeciwników politycznych Miloševicia, m.in. byłego współpracownika Ivana Stambolicia w 2000 roku, także krytykujących reżim dziennikarzy.

W 2000 roku Slobodan Milošević utracił władzę po przegranych wyborach, rok później został aresztowany przez serbską policję i przekazany przed Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze. Mira nie dołączyła do niego. W obawie przed piętrzącymi się zarzutami prokuratorskimi, w 2003 roku wyjechała do Rosji, która przyznała jej azyl. Poza wspomnianymi zarzutami dotyczącymi śmierci polityków i dziennikarzy, oskarżano ją o nadużycia władzy, korupcję, przemyt. Nigdy nie poniosła odpowiedzialności za swoje czyny, nie licząc zaocznie wydanych wyroków w Serbii. Zmarła 14 kwietnia 2019 roku w rosyjskim Soczi.

 

Fot. echo.msk.ru/ (wolny dostęp) commons.wikimedia.org


Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu