Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Belgradzka Lady Makbet nie żyje
2019-04-16
Krzysztof Popek

W niedzielę, 14 kwietnia, w Rosji zmarła Mirjana „Mira” Marković, serbska polityk, socjolożka oraz żona Slobobana Miloševicia. Doczekała się niewątpliwie złej sławy – była nazywana „Lady Makbet z Belgradu” czy „Czerwoną Wiedźmą”.

 

Mira urodziła się w rodzinie jugosłowiańskich partyzantów. Ojciec zasłynął jako rewolucjonista, później był ważną figurą polityczną w komunistycznej Jugosławii. Matkę, również partyzantkę, straciła w czasie wojny, zginęła w niemieckim obozie koncentracyjnym w Banjicy. Ciotka była prawdopodobnie kochanką Josipa Broza Tity. Slobobana Miloševicia poznała w szkole średniej, razem działali w młodzieżówce partyjnej. Wyszła za niego w 1965 roku, mieli dwójkę dzieci. Obroniła doktorat z socjologii na Uniwersytecie Belgradzkim, na którym potem pracowała jako wykładowczyni. Jej dorobek jako socjolożki zyskał uznanie, była autorką podręczników akademickich, a jej prace były tłumaczone na język angielski, chiński czy hindi.

Mira była jedyną osobą, której Milošević naprawdę ufał, miała przemożny wpływ na prowadzoną przez niego politykę, naznaczoną przez zbrodnie wojenne oraz rozbudzenie serbskiego szowinizmu. Ta rola zresztą przybrała oficjalną formę – była przewodniczącą partii politycznej, Jugosłowiańskiej Lewicy, współpracującej z formacją Slobodana Miloševicia, Socjalistyczną Partia Serbii. Mira słynęła z twardych, komunistycznych poglądów, w których kluczowe miejsce odgrywała jej tragicznie zmarła matka. Określała się jako feministka, słynęła z ostrego języka i nieprzebierania w słowach w krytyce przeciwników politycznych. Miała znacznie bardziej autorytarne poglądy niż mąż, którego inspirowała do radykalnych decyzji, co czyni ją współwinną tragedii wojny w byłej Jugosławii. Miała stać za śmiercią nie tylko przeciwników politycznych Miloševicia, m.in. byłego współpracownika Ivana Stambolicia w 2000 roku, także krytykujących reżim dziennikarzy.

W 2000 roku Slobodan Milošević utracił władzę po przegranych wyborach, rok później został aresztowany przez serbską policję i przekazany przed Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze. Mira nie dołączyła do niego. W obawie przed piętrzącymi się zarzutami prokuratorskimi, w 2003 roku wyjechała do Rosji, która przyznała jej azyl. Poza wspomnianymi zarzutami dotyczącymi śmierci polityków i dziennikarzy, oskarżano ją o nadużycia władzy, korupcję, przemyt. Nigdy nie poniosła odpowiedzialności za swoje czyny, nie licząc zaocznie wydanych wyroków w Serbii. Zmarła 14 kwietnia 2019 roku w rosyjskim Soczi.

 

Fot. echo.msk.ru/ (wolny dostęp) commons.wikimedia.org


Powrót
Najnowsze

93 lata temu zmarł Feliks Dzierżyński. W Rosji jego kult jest wciąż żywy

20.07.2019
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Zamiast fait accompli – chaos

18.07.2019
Mariusz Antonowicz
Czytaj dalej

Nadchodząca agonia systemu? Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie

17.07.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Zwykły człowiek vs Rosja

16.07.2019
Tomasz Grzywaczewski Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Zrzutka na Seferisa

16.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Wilno: Spotkanie wokół obławy augustowskiej 1945

14.07.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu