Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Wobec nawałnicy ze Wschodu. O podziemiu poakowskim na spokojnie

Sonia Knapczyk
20.02.2019 08:02

19 lutego 2019 roku „Nowa Europa Wschodnia" zorganizowała debatę „Wobec nawałnicy ze Wschodu. O podziemiu poakowskim na spokojnie” z udziałem: prof. dr hab. Grzegorza Motyki (ISP PAN), dr Macieja Korkucia (IPN) oraz dr Marcina Jarząbka (IH UJ). Spotkanie moderował redaktor naczelny NEWu Andrzej Brzeziecki.

 

 

Dyskusja dotyczyła chłopskiego charakteru antykomunistycznego podziemia niepodległościowego:

 

Grzegorz Motyka: To, co było dla mnie najciekawsze przy pracy nad tą książką, to chłopski wycinek ruchu oporu wobec władzy komunistycznej. Jak sobie to uświadomimy, w innym świetle stawia to inne prace i możemy zobaczyć jak od tej chłopskości wielu autorów, nawet nieświadomie, ucieka.

 

Michał Korkuć: Nie ma już czegoś takiego jak funkcjonujący obecnie mit szlacheckiego podziemia. Za czasów komunizmu, władzy, która miała być robotniczo-chłopska, taki mit był potrzebny i kreowano go na siłę. [Armia Krajowa] miała być wojskiem pańskim, reakcyjnym, obszarniczym, burżuazyjnym i tak ją przedstawiano, pomijając fakty. My, zajmując się historią, wiemy doskonale, że Armia Krajowa by nie istniała, gdyby nie było w niej chłopów. Nie byłoby takiego zasięgu, gdyby nie akcja scalenia z Batalionami Chłopskimi.

 

 

Poruszone zostały również kwestie miejsca „Żołnierzy Niezłomnych” w pamięci historycznej:

 

Marcin Jarząbek: Ta książka jest i o historii, i o pamięci. Spróbuję te dwa poziomu rozdzielić, bo one odnoszą się do różnych rzeczy. Najpierw opowiadamy o tym jak było albo jak nie było, a potem zastanawiamy się, co dzisiaj z tym robimy.

 

Dalej dr Jarząbek mówił: Naszym, historyków celem jest opowiedzenie złożonej, niełatwej prawdy. Celem polityki historycznej nie jest prawda, a osiąganie politycznych celów. Pewne wątki z przeszłości, pewne doświadczenia są wybierane dosyć utylitarnie i kiedy przestają być użyteczne są odrzucane, odsuwane na dalszy plan.

 

Grzegorz Motyka: Dwie narracje, lewicowa i prawicowa, absolutnie się zabatonowały. Bardzo łatwo można zauważyć, że w jednych czasopismach i wydawnictwach wezmą wszystko, co pokazuje bohaterstwo [„Żołnierzy Niezłomnych”], a w innych – każdy tekst, który pokazuje ich zbrodniczość. Ta książka jest próbą znalezienia pewnego środka.

Najnowsze

Zrzutka na Seferisa

16.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Wilno: Spotkanie wokół obławy augustowskiej 1945

14.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Baśnie z tysiąca i jednego protestu. Gruzińska kronika wydarzeń

11.07.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

Wojna nie przynosi ani zwycięstwa, ani przegranej

10.07.2019
Tomasz Filipiak
Czytaj dalej

Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku

10.07.2019
NEW
Czytaj dalej

German-Polish-Hungarian Summer WorkLab & Fab

09.07.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu