Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Wobec nawałnicy ze Wschodu. O podziemiu poakowskim na spokojnie

Sonia Knapczyk
20.02.2019 08:02

19 lutego 2019 roku „Nowa Europa Wschodnia" zorganizowała debatę „Wobec nawałnicy ze Wschodu. O podziemiu poakowskim na spokojnie” z udziałem: prof. dr hab. Grzegorza Motyki (ISP PAN), dr Macieja Korkucia (IPN) oraz dr Marcina Jarząbka (IH UJ). Spotkanie moderował redaktor naczelny NEWu Andrzej Brzeziecki.

 

 

Dyskusja dotyczyła chłopskiego charakteru antykomunistycznego podziemia niepodległościowego:

 

Grzegorz Motyka: To, co było dla mnie najciekawsze przy pracy nad tą książką, to chłopski wycinek ruchu oporu wobec władzy komunistycznej. Jak sobie to uświadomimy, w innym świetle stawia to inne prace i możemy zobaczyć jak od tej chłopskości wielu autorów, nawet nieświadomie, ucieka.

 

Michał Korkuć: Nie ma już czegoś takiego jak funkcjonujący obecnie mit szlacheckiego podziemia. Za czasów komunizmu, władzy, która miała być robotniczo-chłopska, taki mit był potrzebny i kreowano go na siłę. [Armia Krajowa] miała być wojskiem pańskim, reakcyjnym, obszarniczym, burżuazyjnym i tak ją przedstawiano, pomijając fakty. My, zajmując się historią, wiemy doskonale, że Armia Krajowa by nie istniała, gdyby nie było w niej chłopów. Nie byłoby takiego zasięgu, gdyby nie akcja scalenia z Batalionami Chłopskimi.

 

 

Poruszone zostały również kwestie miejsca „Żołnierzy Niezłomnych” w pamięci historycznej:

 

Marcin Jarząbek: Ta książka jest i o historii, i o pamięci. Spróbuję te dwa poziomu rozdzielić, bo one odnoszą się do różnych rzeczy. Najpierw opowiadamy o tym jak było albo jak nie było, a potem zastanawiamy się, co dzisiaj z tym robimy.

 

Dalej dr Jarząbek mówił: Naszym, historyków celem jest opowiedzenie złożonej, niełatwej prawdy. Celem polityki historycznej nie jest prawda, a osiąganie politycznych celów. Pewne wątki z przeszłości, pewne doświadczenia są wybierane dosyć utylitarnie i kiedy przestają być użyteczne są odrzucane, odsuwane na dalszy plan.

 

Grzegorz Motyka: Dwie narracje, lewicowa i prawicowa, absolutnie się zabatonowały. Bardzo łatwo można zauważyć, że w jednych czasopismach i wydawnictwach wezmą wszystko, co pokazuje bohaterstwo [„Żołnierzy Niezłomnych”], a w innych – każdy tekst, który pokazuje ich zbrodniczość. Ta książka jest próbą znalezienia pewnego środka.

Najnowsze

Kaukaz a turecka inwazja w Syrii

17.10.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

16.10.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Warszawa: Tango śmierci. Spotkanie z Jurijem Wynnyczukiem i Bohdanem Zadurą

15.10.2019
NEW
Czytaj dalej

Donikąd. Podróże na skraj Rosji

14.10.2019
Michał Milczarek
Czytaj dalej

Polskie spory o pamięć. Wizyta studyjna

12.10.2019
NEW
Czytaj dalej

Miejsca i duchy bułgarskiej pamięci

11.10.2019
Krzysztof Popek Sylwia Siedlecka
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu