Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Spotkanie wokół książki "Czechy. Instrukcja obsługi"
2018-11-05
NEW

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem S. Jagodzińskim, tłumaczem książki Czechy. Instrukcja obsługi Jiříego Grušy, które odbędzie się 20 listopada, o godzinie 18:00, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Książka została wydana jako ako dwunasty tom serii Biblioteka Europy Środka MCK Kraków. Spotkanie poprowadzi Łukasz Galusek.

„Bo jak wiadomo – świat jest pełen Czechów. Sam Pan Bóg bardzo ich potrzebuje. Świat mu się starzeje i trochę podupada. Dlatego stworzył naszych ludzi jako majstrów od naprawy i kiedy trzeba coś załatać czy zatkać, oni to zrobią. Tak, my też jesteśmy narodem wybranym – mechanikami naprawiającymi kulę ziemską. Złote czeskie rączki, złote serca, skromni Czesi – mistrzowie improwizacji”.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku monachijska oficyna Piper, która między innymi specjalizuje się w przewodnikach, zwróciła się do wybitnego czeskiego pisarza Jiříego Grušy z propozycją napisania przewodnika po Czechach. Ale przewodniki Pipera nie przypominają innych publikacji tego typu – piszą je zawsze znani pisarze i są to bardziej historyczno-literackie eseje o krajach czy miastach niż „użytkowe” bedekery.

Przewodnik Grušy to książka o czeskiej historii (zwłaszcza niedawnej) oraz o czeskich mitach i legendach. Ale także o ciemnych stronach przeszłości tego kraju, o czeskich kompleksach, „trupach w szafie” i zdarzeniach, o których dziś – mimo wolności słowa – mówi się tam raczej niechętnie. W dodatku to książka wspaniałego erudyty i człowieka obdarzonego ogromną wiedzą, napisana ze swadą, z typowo czeskim poczuciem humoru i autoironią, pełna zabawnych gier słów i poetyckich obrazów. A jednocześnie można jeździć po Czechach trzymając ją na kolanach, bo spełnia także niemal wszystkie wymogi typowego przewodnika.

Andrzej S. Jagodziński (1954) – filolog czeski i słowacki, tłumacz literacki, dyplomata, publicysta, redaktor, dziennikarz. Na swoim koncie ma m.in. tłumaczenia tekstów Václava Havla, Milana Kundery, Josefa Škvorecký’ego, Jiřiego Grušy i in.. Wiceprzewodniczący Sekcji Autorów Dzieł Literackich Stowarzyszenia Autorów ZAIKS oraz sekretarz Kapituły Nagrody Literackiej „Europejski Poeta Wolności“. Wyróżniony czeską Nagrodą Gratias Agit za propagowanie Republiki Czeskiej zagranicą (2013) oraz Nagrody Václava Buriana za wkład w dialog środkowoeuropejski (2018). W przyszłym roku w wydawnictwie Pogranicze ukaże się jego tłumaczenie i wybór utworów prozatorskich Jiřiego Grušy.


Powrót
Najnowsze

93 lata temu zmarł Feliks Dzierżyński. W Rosji jego kult jest wciąż żywy

20.07.2019
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Zamiast fait accompli – chaos

18.07.2019
Mariusz Antonowicz
Czytaj dalej

Nadchodząca agonia systemu? Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie

17.07.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Zwykły człowiek vs Rosja

16.07.2019
Tomasz Grzywaczewski Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Zrzutka na Seferisa

16.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Wilno: Spotkanie wokół obławy augustowskiej 1945

14.07.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu