Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
VI Dni Kultury Polskiej w Wilnie
2018-11-03
NEW

Zapraszamy na VI Dni Kultury Polskiej w Wilnie, które odbędą się 16–18 listopada. W programie: Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”, gra miejska „Odnajdź Wilno", prezentacja staropolskiej kuchni zamkowej z Domu Polonii w Pułtusku, koncert muzyki alternatywnej w klubie Paviljonas, a także spektakl Dziady-Widma w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej.

Tegoroczne Dni Kultury Polskiej w Wilnie inauguruje Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”, który odbędzie się w ramach międzynarodowej trasy Polska–Litwa–Łotwa–Estonia–Australia. Koncert Niepodległości to uznany spektakl słowno-muzyczny organizowany w Warszawie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Specjalne edycjeodbywają się także na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja (od 2013 roku) oraz w dniu 1 września na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej (od 2016 roku). W ciągu dziesięciu lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazwali muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystując elementy muzyki klasycznej, etnicznej i elektronicznej, jazzu, rocka, reggae, bluesa, muzyki techno-house, poezji śpiewanej. W kompozycjach tych wykorzystywane są także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury. Na repertuar Koncertu Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” złożą się hybrydowe aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni bardów.

17 listopada organizatorzy Dni Kultury Polskiej przygotowali grę miejską „Odnajdź Wilno", do której można zgłaszać się 5–6-osobowymi drużynami. Tomas Venclova kiedyś powiedział, iż Wilno to ekscentryczne, dziwne, magiczne, mitotwórcze miasto, sprzyjające tworzeniu poezji. Miasto to jest z pewnością jednym z najciekawszych w Europie Wschodniej. Wielonarodowe, wielowyznaniowe i wielokulturowe Wilno zawsze zachwycało swą różnorodnością. Dla Litwinów to kolebka wyśniona przez Giedymina, dla Polaków – stolica Wielkiego Księstwa, Żydzi zaś zwracają się do Wilna jako do Jerozolimy Północy. Nie zapomnijmy też o zamieszkujących tu Ukraińcach, Białorusinach czy Rosjanach. Każdy pozostawił po sobie ślad, a ich znalezienie będzie głównym zadaniem w ramach gry miejskiej.

Tego samego dnia odbędzie się prezentacja staropolskiej kuchni zamkowej z Domu Polonii w Pułtusku. Przygotowane w obecności gości dania będzie można nie tylko skosztować, ale również zapoznać się z ich sposobem przygotowania. Kucharze pokażą, opowiedzą, nauczą, jak się przygotowuje potrawy tradycyjnej kuchni polskiej. Zaprezentują sposób przygotowania flambirowanych polędwiczek serwowanych w sosie śmietanowo-kaparowym, opowiedzą o sposobie wędzenia zamkowych wędlin (półgęska, szynki w płótnie zaszywanej, staropolskiej kiełbasie), przygotowywaniu faszerowanych szczupaków w całości itd. Zaprezentują swoje ciasta z zamkowej cukierni i chleb z zamkowej piekarni na prawdziwym zakwasie. Będzie możliwość degustacji staropolskiego żurku, szynki pieczonej „Po Magnacku” i wiele innych zamkowych specjałów.

Wieczorem 17 listopada odbędzie się koncert trzech zespołów muzyki elektronicznej Bitowt, Will‘n‘ska oraz Hidden Valley Crew w klubie Paviljonas.Bitowt to producent muzyki elektroakustycznej, która zaciera granice między pojęciem muzyki, dźwięku i szumu. Will‘n‘ska jest multikulturowym zespołem, grającym ska, punk, reggae. Śpiewa w różnych językach: po polsku, rosyjsku, litewsku i białorusku. Na litewskiej scenie aktywni są już od 5 lat. W 2017 roku wydali swoją pierwszą polsko-litewską płytę "1A", którą już zaprezentowali nie tylko swoim słuchaczom na Litwie, ale także i w Polsce. Hidden Valley Crew grają muzykę z pogranicza disco, house oraz techno.

Trzeciego dnia festiwalu odbędą się dwa spektakle: jeden adresowany dla najmłodszych, drugi zaś dla starszej publiczności. Na scenie zobaczymy historię sprzed ponad półtora wieku, Andersenowskie „Brzydkie Kaczątko". Ale jakby napisane na nowo (przez Mariusza Urbanka), uwspółcześnione, i opowiedziane (reżyseria Jakub Szydłowski) nowoczesnym, multimedialnym językiem, bliskim dzieciom epoki tabletów, Facebooka i telewizyjnych quizów. To rozśpiewany, dobrze zagrany przez aktorów, z muzyką na żywo, jeden wielki miks: filmowych cytatów, bajek (choćby „Złota Rybka"), multimedialnych nowinek (wizualizacje, ekrany, telewizyjne show), a jednocześnie prostej ludzkiej (choć w kostiumie zwierzęcym) historii i wpadających w ucho piosenek i dialogów wprost z podwórka, ulicy, znanego wszystkim świata.\

Dla dorosłej publiczności adresowany zaś jest to spektakl Dziady-Widma z tekstem II części Dziadów Adama Mickiewicza oraz z muzyką Widm Stanisława Moniuszki, w inscenizacji i reżyserii Ryszarda Peryta. Na scenie zaprezentują się wspaniali soliści, m.in. Adam Kruszewski w roli Guślarza, Witold Żołądkiewicz jako Widmo czy Julita Mirosławska w roli Dziewczyny. Obok znakomitych śpiewaków wystąpi Chór i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Tadeusza Karolaka.

Program oraz formularze rejestracyjne na poszczególne wydarzenia dostępne są na stronie.

Projekt współfinansowany przez SWP ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.


Powrót
Najnowsze

93 lata temu zmarł Feliks Dzierżyński. W Rosji jego kult jest wciąż żywy

20.07.2019
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Zamiast fait accompli – chaos

18.07.2019
Mariusz Antonowicz
Czytaj dalej

Nadchodząca agonia systemu? Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie

17.07.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Zwykły człowiek vs Rosja

16.07.2019
Tomasz Grzywaczewski Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Zrzutka na Seferisa

16.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Wilno: Spotkanie wokół obławy augustowskiej 1945

14.07.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu