Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
„Dobry” – „Zły” islam. Religijność migrantów z Azji Centralnej w Moskwie
2018-10-17
NEW

Zapraszamy na otwarte seminarium naukowe IEiAK UW i Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, na którym dr Anna Cieślewska wygłosi wykład „Dobry” – „Zły” islam.  Religijność migrantów  z Azji Centralnej w Moskwie. ​Wydarzenie odbędzie się 24 października, o godzinie 10:30, w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Żurawia 4, s. 108).

Głównym wątkiem seminarium będzie Islam migrantów z Azji Centralnej w Moskwie: w jaki sposób religijność migrantów wyraża się w warunkach zetknięcia się z islamem Kaukazców, Tatarów, Baszkirów, a także migrantów z krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw? Zmiana obyczajów, która następuje wśród części migrantów poprzez interakcję z innymi typami religijności, jest bardzo dynamicznym procesem. Migranci mają okazję chodzić do meczetu, uczestniczyć w rytuałach religijnych, uczęszczać na lekcje religii, które są prowadzone w Moskwie. Jednocześnie imamowie i nauczycielki islamu z Azji Centralnej uczą religii i prowadzą ceremonie dla muzułmanów spoza środowiska migranckiego. W ten sposób religia może stawać się czynnikiem, który ułatwia integracje przyjezdnych ze społeczeństwem przyjmującym. Z drugiej strony, dla niektórych migrantów islam staje się wyrazem buntu przeciwko niesprawiedliwemu systemowi, a inni muzułmanie postrzegani są jako umma, która daje oparcie w niestabilnym migracyjnym świecie. Seminarium powstało w oparciu o materiał zebrany na badaniach terenowych przeprowadzonych w Moskwie w 2017 i 2018 roku wraz z mgr Zuzanną Błajet.

Dr Anna Cieślewska od 2013 r. pracuje w Zakładzie Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 2013 uzyskała stopień doktora socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Jej zainteresowania badawcze obejmują społeczno-gospodarcze problemy Azji Centralnej, geopolitykę Azji Centralnej, politykę rozwojową, rozwój doktryny islamu, a tradycji lokalnych na obszarze post-radzieckim, konflikty etniczne w tym regionie, migracje, jak również wielokulturowość w kontekście współistnienia islamu i Zachodu. Ma ok. 12 letnie doświadczenie terenowe z obszaru WNP (Czeczenia, Rosja Centralna, Gruzja, Armenia, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Białoruś) zdobyte podczas realizowania projektów dla organizacji pozarządowych, projektów badawczych oraz jako obserwator w wyborach z ramienia OBWE.

W trakcie Seminariów Naukowych IEiAK swoje badania prezentują pracownicy instytutu, a także antropolodzy i przedstawiciele pokrewnych dyscyplin z kraju i ze świata. To okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami i swobodnej dyskusji w kameralnej atmosferze. Spotkania są otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych: zarówno badaczy, jak i studentów, absolwentów oraz wszelkie osoby, którym bliska jest tematyka seminariów.

Archiwalne nagrania z seminariów dostępne są na stronie.


Powrót
Najnowsze

93 lata temu zmarł Feliks Dzierżyński. W Rosji jego kult jest wciąż żywy

20.07.2019
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Zamiast fait accompli – chaos

18.07.2019
Mariusz Antonowicz
Czytaj dalej

Nadchodząca agonia systemu? Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie

17.07.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Zwykły człowiek vs Rosja

16.07.2019
Tomasz Grzywaczewski Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Zrzutka na Seferisa

16.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Wilno: Spotkanie wokół obławy augustowskiej 1945

14.07.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu