Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
„Dobry” – „Zły” islam. Religijność migrantów z Azji Centralnej w Moskwie
2018-10-17
NEW

Zapraszamy na otwarte seminarium naukowe IEiAK UW i Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, na którym dr Anna Cieślewska wygłosi wykład „Dobry” – „Zły” islam.  Religijność migrantów  z Azji Centralnej w Moskwie. ​Wydarzenie odbędzie się 24 października, o godzinie 10:30, w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Żurawia 4, s. 108).

Głównym wątkiem seminarium będzie Islam migrantów z Azji Centralnej w Moskwie: w jaki sposób religijność migrantów wyraża się w warunkach zetknięcia się z islamem Kaukazców, Tatarów, Baszkirów, a także migrantów z krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw? Zmiana obyczajów, która następuje wśród części migrantów poprzez interakcję z innymi typami religijności, jest bardzo dynamicznym procesem. Migranci mają okazję chodzić do meczetu, uczestniczyć w rytuałach religijnych, uczęszczać na lekcje religii, które są prowadzone w Moskwie. Jednocześnie imamowie i nauczycielki islamu z Azji Centralnej uczą religii i prowadzą ceremonie dla muzułmanów spoza środowiska migranckiego. W ten sposób religia może stawać się czynnikiem, który ułatwia integracje przyjezdnych ze społeczeństwem przyjmującym. Z drugiej strony, dla niektórych migrantów islam staje się wyrazem buntu przeciwko niesprawiedliwemu systemowi, a inni muzułmanie postrzegani są jako umma, która daje oparcie w niestabilnym migracyjnym świecie. Seminarium powstało w oparciu o materiał zebrany na badaniach terenowych przeprowadzonych w Moskwie w 2017 i 2018 roku wraz z mgr Zuzanną Błajet.

Dr Anna Cieślewska od 2013 r. pracuje w Zakładzie Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 2013 uzyskała stopień doktora socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Jej zainteresowania badawcze obejmują społeczno-gospodarcze problemy Azji Centralnej, geopolitykę Azji Centralnej, politykę rozwojową, rozwój doktryny islamu, a tradycji lokalnych na obszarze post-radzieckim, konflikty etniczne w tym regionie, migracje, jak również wielokulturowość w kontekście współistnienia islamu i Zachodu. Ma ok. 12 letnie doświadczenie terenowe z obszaru WNP (Czeczenia, Rosja Centralna, Gruzja, Armenia, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Białoruś) zdobyte podczas realizowania projektów dla organizacji pozarządowych, projektów badawczych oraz jako obserwator w wyborach z ramienia OBWE.

W trakcie Seminariów Naukowych IEiAK swoje badania prezentują pracownicy instytutu, a także antropolodzy i przedstawiciele pokrewnych dyscyplin z kraju i ze świata. To okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami i swobodnej dyskusji w kameralnej atmosferze. Spotkania są otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych: zarówno badaczy, jak i studentów, absolwentów oraz wszelkie osoby, którym bliska jest tematyka seminariów.

Archiwalne nagrania z seminariów dostępne są na stronie.


Powrót
Najnowsze

Misza odchodzi, Sandra wraca

26.03.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

Jurij Bojko – rosyjski głos nad Dnieprem

25.03.2019
Grzegorz Tutak
Czytaj dalej

Równanie z trzema niewiadomymi

23.03.2019
Jewhen Mahda
Czytaj dalej

Jakich scenariuszy dla Europy Środkowej chciałyby uniknąć USA i Niemcy

23.03.2019
NEW
Czytaj dalej

Buran: krakowskie spotkanie z Wojciechem Góreckim

22.03.2019
NEW
Czytaj dalej

Rozbity fortepian Petra Poroszenki

20.03.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu