Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
"Pepiki" Mariusza Surosza – Zapowiedź
2018-10-10
NEW

Pod patronatem NEW 17 października ukaże się drugie wydanie książki Mariusza Surosza Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów, wzbogacone o sześć nowych rozdziałów.

Pepiki to książka o ludziach piszących historię, o zwycięzcach i o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o ideały. To opowieść o sławnych Czechach i nie mniej ważnych dla czeskiej historii postaciach drugiego planu: wybitnym pisarzu Karelu Čapku, urodzonym w Karlowych Warach Karlu Hermannie Franku, hitlerowskim zarządcy Protektoratu Czech i Moraw, amerykańskiej żonie pierwszego prezydenta Czechosłowacji, astronomie nawołującym do zjednoczenia kraju, księdzu-prezydencie oskarżonym o współudział w ludobójstwie, czeskim pilocie z Dywizjonu 303 i wielu, wielu innych. To błyskotliwe reportaże o czeskim człowieku, pozwalające otrząsnąć się ze stereotypów i uważniej spojrzeć na południowych sąsiadów.

Jak podkreśla autor:

Kiedy moja książka „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów” ukazała się w czeskim przekładzie dziennikarzom tłumaczyłem, że zamiarem moim było napisanie dla Polaków swoistego elementarza historii XX wieku naszych sąsiadów z południa. Tłumaczyłem, że  Polacy niewiele wiedzą o skomplikowanych dziejach Czechów i Słowaków. Że zamiast wiedzy dominuje wyobrażenie jak beztrosko żyło się i żyje nad Wełtawą. „Pepiki” szły pod prąd tym wizjom ukazując przez pryzmat losów poszczególnych bohaterów, że losy naszych słowiańskich pobratymców pełne były dramatów, rozczarowań i tragedii. Drugie wydanie jest rozszerzone. Nie mogłem sobie odmówić przyjemności, aby Polakom nie przedstawić panów Václava Laurina i Václava Klementa, którzy stali się budowniczymi potęgi czeskiego przemysłu motoryzacyjnego i którymi tak szczyci się koncern Škoda. Czyż mogłem pominąć Karela Čapka? Pisarz jest już w Polsce nieco zapomniany, ale bez niego obraz czeskiego życia intelektualnego – nie tylko okresu międzywojennego, ale i dzisiejszego – byłby niepełny i ubogi. Znakomity literat, dziennikarz i intelektualista, niezłomny obrońca demokracji jest wciąż obecny we współczesnym intelektualnym dyskursie nad Wełtawą. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że nie znając Čapka, nie jesteśmy w stanie zmagać się ze zrozumieniem czeskiego życia. Każdy naród ma bohaterów i zdrajców. Bohaterem był generał Heliodor Píka, zdrajcą Emanuel Moravec. Obaj byli przedwojennymi oficerami. Znaleźli się na przeciwległych biegunach. Píka walczył o Czechosłowację i za wierność ideałom demokracji zapłacił śmiercią. O Moravcu mówi się „czeski Quisling” i stawia się w jednym szeregu z norweskim politykiem, który całkowicie oddał się w służbę III Rzeszy. Takim też fanatycznym sługusem hitlerowskich Niemiec był Moravec.I wreszcie dwaj Słowacy. Dwaj prezydenci. Ksiądz Jozef Tiso i prawnik Gustáv Husák. Ten pierwszy był prezydentem Słowacji, kraju w pełni podporządkowanego III Rzeszy. Husák, z kolei stanął na czele Czechosłowacji i wiernie służył Moskwie. Obaj dość ponuro zapisali się w dziejach środka Europy.Drugie wydanie „Pepików” wzbogacone jest o sześć kolejnych rozdziałów. Po co? Aby ten „elementarz” dla Polaków jeszczebardziej skomplikować i nadwątlić wyobrażenie, że na południe od Polski żyje się spokojnie a historia nie pisała tam nigdy tragicznych scenariuszy.

Mariusz Surosz (ur. 1963 w Świnoujściu) – eseista i dziennikarz, autor dwóch książek poświęconych dziejom Czechosłowacji: Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów (2010) i Ach, te Czeszki (2015). Obie zostały wydane także w Czechach, zbierając bardzo pozytywne recenzje. Pepiki były tam nominowane do nagrody Bestseller 2011. Surosz jest absolwentem Wydziału Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w wydawnictwach książkowych, był również rzecznikiem prasowym MKS Cracovia SSA. Publikował na łamach polskiej i czeskiej prasy, m.in.: „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Newsweeka” i „Lidovych Novin”. Od roku 2011 mieszka w Pradze.


Powrót
Najnowsze

93 lata temu zmarł Feliks Dzierżyński. W Rosji jego kult jest wciąż żywy

20.07.2019
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Zamiast fait accompli – chaos

18.07.2019
Mariusz Antonowicz
Czytaj dalej

Nadchodząca agonia systemu? Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie

17.07.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Zwykły człowiek vs Rosja

16.07.2019
Tomasz Grzywaczewski Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Zrzutka na Seferisa

16.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Wilno: Spotkanie wokół obławy augustowskiej 1945

14.07.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu