Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Festiwal kina gruzińskiego
2018-04-06
NEW

NEW, patron wydarzenia, zaprasza na festiwal filmu gruzińskiego Gamardżoba kino, który odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia w Warszawie.

Gamardżoba kino to filmowy przegląd historii, kultury oraz współczesnych problemów Gruzji, który powstał z inicjatywy studentów Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorzy chcą uciec od stereotypów, pokazać Gruzję inną niż widzą ją Polacy, którzy coraz chętniej tam podróżują. Druga edycja przeglądu odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia w Warszawie.

Celem festiwalu jest zaprezentowanie szerokiej publiczności wybitnych produkcji gruzińskiego kina oraz przedstawienie bardziej złożonego obrazu Gruzji. Przedstawione zostaną filmy starsze i nowsze, co ma dać widzom szansę poznania historii i teraźniejszości Gruzji.

Gamardżoba kino to nie tylko pokazy filmowe, ale także debaty i prelekcje z udziałem specjalistów zajmujących się Gruzją oraz filmem. W tym roku organizatorzy szykują dodatkowo muzyczną niespodziankę. Na wszystkie pokazy i wydarzenia – wstęp wolny.

 

Harmonogram wydarzenia:

PIĄTEK (20.04)

Miejsce: Faktyczny Dom Kultury

Godz. 17:00 – 21:00

17:00 Otwarcie drugiej edycji Przeglądu Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino”

17:10 – 17:33 Pokaz filmu „Handlarz” (23 min)

Handlarz (სოვდაგარი, The Trader), reż. Tamta Gabriczidze, 2016, film dokumentalny (23 min)

Razem z wędrownym sprzedawcą oglądamy, jak wygląda życie w wiejskich zakątkach Gruzji, gdzie walutą są ziemniaki, a ambicje są niszczone przez ubóstwo.

17:33 – 17:45 Przerwa

17:45 – 19:28 Pokaz filmu „House of others” (1 h 43 min)

House of others (სხვისი სახლი), reż. Rusudan Glurdżidze, 2016, film fabularny (1 h 43 min)

Film opowiada historię dwóch rodzin, które przetrwały wojnę w Abchazji we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. W ich życiu prywatnym ciągle jednak toczy się walka. Dom, w którym znaleźli chwilową przystań, pełen jest wspomnień po osobach z niego wypędzonych. Rozpoczynanie w nim nowego etapu życia jest niezwykle trudne.

19:30 – ok. 20:45 Spotkanie z Maciejem Falkowskim i Tomaszem Grzywaczewskim

Maciej Falkowski – politolog, dziennikarz, dyplomata i podróżnik. Absolwent stosunków międzynarodowych i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2010 oraz 2013-2017 analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich, najpierw w Zespole Rosyjskim, następnie Zespole Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej. W latach 2010-2013 I sekretarz ds. politycznych w Ambasadzie RP w Erywaniu. Współtwórca Fundacji Kaukaz.net oraz wieloletni współpracownik Nowej Europy Wschodniej. Autor licznych publikacji poświęconych problematyce obszaru postsowieckiego. Od 2017 roku prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w postsowieckich państwach nieuznawanych. Autor wydanej niedawno książki „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”, poświęconej m.in. Abchazji oraz Osetii Południowej. Redaktor naczelny magazynu Koncept. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club.

 

SOBOTA (21.04)

Miejsce: Pracownia Duży Pokój

Godz. 16:00 – 20:30

16:00 – 17:35 Pokaz filmu „Nowe życie Gogity” (1 h 35 min)

Nowe życie Gogity (გოგიტას ახალი ცხოვრება, Gogita's New Life), reż. Lewan Koguaszwili, 2016, film dokumentalny (1 h 35 min)

Gogita wychodzi z więzienia. Po prawie czternastu latach spędzonych poza domem, w zamknięciu, mężczyzna zaczyna życie na nowo. Znowu mieszka na wsi z rodzicami. Jego życie pochłania tylko jedna sprawa – poszukiwanie partnerki. Reżyser Lewan Koguaszwili przedstawia proste życie byłego więźnia, a także zaskakujące relacje pomiędzy nim a kobietami.

17:35 – 17:50 Pokaz filmu „Tamuna” (15 min)

Tamuna (თამუნა), reż. Alexander Koridze, 2002, film dokumentalny (15 min)

Film opowiada historię niezwykle utalentowanej niewidomej dziewczyny, która chce zostać pianistką. W realizacji marzeń wspierają ją najbliżsi.

17:50 – 18:00 Przerwa

18:00 – 19:05 Pokaz filmu „Institution #16” (1 h 4 min)

Institution #16, reż. Alexander Koridze, 2017, film dokumentalny (1 h 4 min)

Nowe więzienie w gruzińskim Rustawi uważane jest za jedno z najlepszych w całej przestrzeni postradzieckiej. Jednak nawet doskonały zakład karny nie może zastąpić życia na wolności. W filmie poznajemy historie więźniów, którzy czas spędzają przede wszystkim na nauce i odliczaniu dni pozostałych do wyjścia na wolność.

19:05 – ok. 20:30 Spotkanie z reżyserem filmu „Institution #16” Alexandrem Koridze oraz Maciejem Gilem

Alexander Koridze – gruziński reżyser. Dwukrotny uczestnik Berlinale Talent Campus (2003, 2004), reżyser ponad 30 filmów autorskich i telewizyjnych oraz uczestnik różnych międzynarodowych festiwali filmowych. Za dokument „Tamuna” otrzymał nagrodę na Berlinale. Jego najnowszy dokument „Institution #16” opowiada o codzienności skazańców, odsiadujących wyroki w więzieniu w mieście Rustawi, uważanym za jedno z najlepszych w całej przestrzeni postradzieckiej.

Maciej Gil – historyk kina i animator kultury filmowej, organizator i konsultant programowy wielu wydarzeń filmowych w Polsce i za granicą. Na co dzień związany z krakowską Fundacją Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, która prowadzi kina studyjne Agrafka i Kika oraz DKF Rozpięci. Dziennikarz, redaktor wielu publikacji filmowych, od 2014 roku redaktor naczelny „X. Informatora Kin Studyjnych”. Działacz ruchu klubów filmowych, prelegent i edukator filmowy. Jego najnowszym projektem jest Kinobus poświęcony dziejom polskiej kultury filmowej.

Miejsce: Klubokawiarnia Paragraf

21:00 Impreza z muzyką gruzińską


NIEDZIELA (22.04)

Miejsce: Państwomiasto

Godz. 15:30 – 21:00

15:30 – 15:40 Pokaz filmu „Arbuz” (10 min)

Arbuz (საზამთრო, Watermelon), reż. Tato Kotetiszwili, 2012, etiuda szkolna (10 min)

Gdzieś na uboczu, z dala od miejskich arterii, mężczyzna rozkłada swoje stoisko z arbuzami. Nieliczni lokalni kierowcy przejeżdżają bez wzruszenia. Tylko turyści zatrzymują się, by zrobić sobie zdjęcie z osobliwą atrakcją. Taki biznes nie może być dochodowy, a jakby tego było mało, po drugiej stronie szutrowej drogi zjawia się konkurencja… Film przedstawia jeden dzień z życia sprzedawcy arbuzów.

15:40 – 16:05 Pokaz filmu „Andro” (25 min)

Andro (ანდრო), reż. Tornike Gogricziani, 2017, krótkometrażowy film fabularny (25 min)

W powojennej Gruzji bezrobotny architekt Andro stara się pomóc swojej rodzinie. Wypełnia samochód rupieciami znalezionymi w domu i wraz ze swoim synem Dato jedzie na handel do Turcji. Andro i Dato na granicy zabierają ze sobą tureckiego autostopowicza – Tanera. Od tej pory podróż ojca i syna zamienia się w komediową serię niefortunnych zdarzeń.

16:05 – 16:15 Przerwa

16:15 – 17:54 Pokaz filmu „Randki w ciemno” (1 h 39 min)

Randki w ciemno (Blind Dates, შემთხვევითი პაემნები), reż. Lewan Koguaszwili, 2013, film fabularny (1 h 35 min)

Bohaterem filmu jest Sandro, czterdziestoletni mężczyzna, który mieszka z nadopiekuńczymi rodzicami. Ci ciągle wypytują swojego syna o ślub, dzieci, rodzinę i usamodzielnienie się. Receptę dla Sandro znajduje Iwo, stary przyjaciel, który umawia go na randkę w ciemno, którą znajduje przez Internet. Spotkanie okazuje się niewypałem, ale los uśmiecha się do Sandro nad Morzem Czarnym, gdzie spędza wakacje z rodzicami. Tam poznaje Mananę. Niestety wychodzi na jaw, że kobieta ma męża – i to męża kryminalistę, który zaraz ma wyjść z więzienia.

17:54 – 18:00 Przerwa

18:00 – 19:35 Pokaz filmu „Panny młode” (1 h 35 min)

Panny młode (Brides, პატარძლები), reż. Tinatin Kadżriszwili, 2014, film fabularny (1 h 35 min)

Bohaterka filmu Nutsa jest krawcową. Samotnie wychowuje dwójkę dzieci, ponieważ ich ojciec – Goga – siedzi w więzieniu i spędzi tam najbliższe kilka lat. Nutsa decyduje się poślubić Gogę, ponieważ dzięki temu będzie mogła odwiedzać go raz w miesiącu. Ślub jest krótki, a najbliższa rodzina nie bierze w nim udziału. Kobieta jest coraz bardziej sfrustrowana krótkimi widzeniami i długą samotnością. Dodatkowo w jej życiu pojawia się inny mężczyzna.

19:35 – 21:00 Spotkanie z Ludwiką Włodek, Kają Puto i Bartłomiejem Krzysztanem

dr Ludwika Włodek – socjolożka, reporterka i publicystka. Wykłada w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje specjalizacją „Azja Środkowa”. Prowadzi zajęcia m.in. na temat sytuacji kobiet w Azji Środkowej, Afganistanie i Iranie. Autorka reportaży z Iranu, Afganistanu, Abchazji, Indii, Rosji i Azji Środkowej. W 2012 roku wydała książkę „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, w 2014 „Wystarczy przejść przez rzekę”, a w 2017 „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza”.

Kaja Puto – wiceprezeska zarządu Korporacji Ha!art. Z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka, studiowała w Krakowie, Berlinie i Tbilisi. Zajmuje się Europą Środkowo-Wschodnią, Kaukazem Południowym i tematyką migracyjną. Publikuje m.in. w „Dzienniku Opinii”, „Nowej Europie Wschodniej” i „Polityce”. Autorka licznych publikacji poświęconych kinu, m.in. gruzińskiemu.

Bartłomiej Krzysztan – zajmuje się pamięcią, tożsamością i polityką Kaukazu. Autor tekstów publicystycznych i naukowych o regionie. Mieszkał w Gruzji, szwenda się po postsowietach.

 

Na wszystkie pokazy i wydarzenia – wstęp wolny.

 

Gamardżoba kino powstaje dzięki wsparciu Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, firmy 7 Senses Travel oraz Kindzmarauli Marani.


Powrót
Najnowsze

93 lata temu zmarł Feliks Dzierżyński. W Rosji jego kult jest wciąż żywy

20.07.2019
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Zamiast fait accompli – chaos

18.07.2019
Mariusz Antonowicz
Czytaj dalej

Nadchodząca agonia systemu? Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie

17.07.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Zwykły człowiek vs Rosja

16.07.2019
Tomasz Grzywaczewski Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Zrzutka na Seferisa

16.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Wilno: Spotkanie wokół obławy augustowskiej 1945

14.07.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu