Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Balans został zachwiany
2011-02-25
Ołeksij Harań
Przez rok prezydentury Wiktora Janukowycza nastąpiło odejście od demokratycznych swobód i monopolizacja władzy w jednych rękach. Przy czym zrobiono to między innymi poprzez łamanie praw i konstytucyjnych procedur. Bez wątpienia jest to bardzo negatywne zjawisko.

Balans w systemie władzy został zachwiany. Objawia się to tym, że wszystko robi się pod pretekstem reform. Tak nie może być, ale niestety, póki co więcej się mówi, niż robi. Wygląda to tak, jakby lewa ręka rządu nie wiedziała, co robi prawa.

O reformach możemy mówić tylko wtedy, gdy władza walczy z korupcją, ale nie polega to na szukaniu ich wyłącznie w ławach opozycji, a – przede wszystkim – pośród władzy i na jej najwyższych szczeblach. Jeśli nie będzie konfliktu interesów, to zniknie korupcja.

Niestety polityka zagraniczna obecnej władzy na początku wieloma własnymi działaniami polaryzowała społeczeństwo, wbrew swoim obiecankom. Potem były czyny Rosji, ale okazało się, że Rosjanie spodziewali się więcej, a Kijów na odwrót –więcej oczekiwał od Rosji. Teraz widzimy narastanie sprzeczności między Ukrainą a Rosją, przede wszystkim w sferze ekonomicznej. Dlatego Janukowycz próbuje zatrzymać rosyjski kapitał, ale jednocześnie nie opiera się ideologicznemu naciskowi Rosji – koncepcji Russkogo mira – i to jest niebezpieczne. Po pierwszym roku rządów Janukowycza wciąż jest zbyt wiele pytań i problemów.

Ołeksij Harań jest politologiem, profesorem Akademii Kijowsko-Mohylańskiej.

(not. Paweł Pieniążek)

--
Zobacz także:
Tomasz Kułakowski Między dyktatorem a reformatorem

Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu