Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Opozycja protestuje
2010-05-12
Piotr Andrusieczko
W środę 11 maja w pobliżu Rady Najwyższej Ukrainy odbył się mityng, na którym zebrało się około 2,5 tysiąca zwolenników opozycji. Do protestujących zwrócili się przewodniczący Komitetu Obrony Ukrainy Dmytro Pawłyczko, liderzy BJuT z Julią Tymoszenko na czele, przewodniczący Ludowego Ruchu Ukrainy Borys Tarasiuk oraz lider „Swobody” Ołeh Tiahnybok. Sam budynek Rady Najwyższej był „ochraniany” szpalerem zwolenników Partii Regionów. Obie demonstracje rozdzielały liczne siły milicji i oddziałów specjalnych Berkut. Wśród demonstrantów pojawili się studenci z przyczepionymi do czapek hasłami: „Broń swojej czapki” – było to nawiązanie do pierwszego wyroku Wiktora Janukowycza, skazanego rzekomo w latach siedemdziesiątych za chuligaństwo, które według niego samego polegało na zrywaniu czapek przechodniom.

Demonstracja z 11 maja była drugim protestem przeciwko działaniom nowej władzy, która według opozycji „wyprzedaje” ukraińską suwerenność. Liderzy BJuT i „Swobody” zaapelowali do swoich zwolenników o czynny udział w następnych akcjach protestacyjnych.

Na mityngu zabrakło innych liderów opozycji – Wiktora Juszczenki i Arsenija Jaceniuka oraz ich zwolenników. 10 maja, podczas spotkania Julii Tymoszenko z politycznymi sojusznikami w siedzibie Związku Pisarzy, został powołany Komitet Obrony Ukrainy. W zamyśle Komitet miał być szeroką platformą zjednoczonej opozycji, jednak spotkanie zignorowali zarówno Juszczenko, jak i Jaceniuk. Natomiast obecny Anatolij Hrycenko, lider Obywatelskiej Pozycji, wezwał Tymoszenko do wyrażenia skruchy za „ręczne” zarządzanie gospodarką podczas premierostwa „pięknej Julii”. Tymoszenko odmówiła, a Hrycenko nie przystąpił do Komitetu.

Działania Julii Tymoszenko przypominają akcje opozycji z czasów prezydenta Kuczmy. 12 maja Julia Tymoszenko została wezwana na przesłuchanie do Generalnej Prokuratury Ukrainy.

Piotr Andrusieczko

Polecamy inne artykuły autora: Piotr Andrusieczko
Powrót
Najnowsze

Warszawa: Litwini na Syberii. Wspomnienia Dalii Grinkevičiūtė

06.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Macron i Europa Środkowa, czyli samotność liberałów

05.12.2019
Piotr Oleksy
Czytaj dalej

Rumunia. Wybory, których ostateczny wynik poznamy za rok

04.12.2019
Michał Torz
Czytaj dalej

Białoruś. Rozmowy o ludziach i reżimie #opartenafaktach

03.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Przekleństwo cara Iwana

03.12.2019
Maciej Jastrzębski
Czytaj dalej

Pogrzeb ostatnich synów Rzeczpospolitej Obojga Narodów

02.12.2019
Bartosz Chmielewski
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu