Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Opozycja protestuje
2010-05-12
Piotr Andrusieczko
W środę 11 maja w pobliżu Rady Najwyższej Ukrainy odbył się mityng, na którym zebrało się około 2,5 tysiąca zwolenników opozycji. Do protestujących zwrócili się przewodniczący Komitetu Obrony Ukrainy Dmytro Pawłyczko, liderzy BJuT z Julią Tymoszenko na czele, przewodniczący Ludowego Ruchu Ukrainy Borys Tarasiuk oraz lider „Swobody” Ołeh Tiahnybok. Sam budynek Rady Najwyższej był „ochraniany” szpalerem zwolenników Partii Regionów. Obie demonstracje rozdzielały liczne siły milicji i oddziałów specjalnych Berkut. Wśród demonstrantów pojawili się studenci z przyczepionymi do czapek hasłami: „Broń swojej czapki” – było to nawiązanie do pierwszego wyroku Wiktora Janukowycza, skazanego rzekomo w latach siedemdziesiątych za chuligaństwo, które według niego samego polegało na zrywaniu czapek przechodniom.

Demonstracja z 11 maja była drugim protestem przeciwko działaniom nowej władzy, która według opozycji „wyprzedaje” ukraińską suwerenność. Liderzy BJuT i „Swobody” zaapelowali do swoich zwolenników o czynny udział w następnych akcjach protestacyjnych.

Na mityngu zabrakło innych liderów opozycji – Wiktora Juszczenki i Arsenija Jaceniuka oraz ich zwolenników. 10 maja, podczas spotkania Julii Tymoszenko z politycznymi sojusznikami w siedzibie Związku Pisarzy, został powołany Komitet Obrony Ukrainy. W zamyśle Komitet miał być szeroką platformą zjednoczonej opozycji, jednak spotkanie zignorowali zarówno Juszczenko, jak i Jaceniuk. Natomiast obecny Anatolij Hrycenko, lider Obywatelskiej Pozycji, wezwał Tymoszenko do wyrażenia skruchy za „ręczne” zarządzanie gospodarką podczas premierostwa „pięknej Julii”. Tymoszenko odmówiła, a Hrycenko nie przystąpił do Komitetu.

Działania Julii Tymoszenko przypominają akcje opozycji z czasów prezydenta Kuczmy. 12 maja Julia Tymoszenko została wezwana na przesłuchanie do Generalnej Prokuratury Ukrainy.

Piotr Andrusieczko

Polecamy inne artykuły autora: Piotr Andrusieczko
Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu