Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Opozycja protestuje
2010-05-12
Piotr Andrusieczko
W środę 11 maja w pobliżu Rady Najwyższej Ukrainy odbył się mityng, na którym zebrało się około 2,5 tysiąca zwolenników opozycji. Do protestujących zwrócili się przewodniczący Komitetu Obrony Ukrainy Dmytro Pawłyczko, liderzy BJuT z Julią Tymoszenko na czele, przewodniczący Ludowego Ruchu Ukrainy Borys Tarasiuk oraz lider „Swobody” Ołeh Tiahnybok. Sam budynek Rady Najwyższej był „ochraniany” szpalerem zwolenników Partii Regionów. Obie demonstracje rozdzielały liczne siły milicji i oddziałów specjalnych Berkut. Wśród demonstrantów pojawili się studenci z przyczepionymi do czapek hasłami: „Broń swojej czapki” – było to nawiązanie do pierwszego wyroku Wiktora Janukowycza, skazanego rzekomo w latach siedemdziesiątych za chuligaństwo, które według niego samego polegało na zrywaniu czapek przechodniom.

Demonstracja z 11 maja była drugim protestem przeciwko działaniom nowej władzy, która według opozycji „wyprzedaje” ukraińską suwerenność. Liderzy BJuT i „Swobody” zaapelowali do swoich zwolenników o czynny udział w następnych akcjach protestacyjnych.

Na mityngu zabrakło innych liderów opozycji – Wiktora Juszczenki i Arsenija Jaceniuka oraz ich zwolenników. 10 maja, podczas spotkania Julii Tymoszenko z politycznymi sojusznikami w siedzibie Związku Pisarzy, został powołany Komitet Obrony Ukrainy. W zamyśle Komitet miał być szeroką platformą zjednoczonej opozycji, jednak spotkanie zignorowali zarówno Juszczenko, jak i Jaceniuk. Natomiast obecny Anatolij Hrycenko, lider Obywatelskiej Pozycji, wezwał Tymoszenko do wyrażenia skruchy za „ręczne” zarządzanie gospodarką podczas premierostwa „pięknej Julii”. Tymoszenko odmówiła, a Hrycenko nie przystąpił do Komitetu.

Działania Julii Tymoszenko przypominają akcje opozycji z czasów prezydenta Kuczmy. 12 maja Julia Tymoszenko została wezwana na przesłuchanie do Generalnej Prokuratury Ukrainy.

Piotr Andrusieczko

Polecamy inne artykuły autora: Piotr Andrusieczko
Powrót
Najnowsze

Zrzutka na Seferisa

16.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Wilno: Spotkanie wokół obławy augustowskiej 1945

14.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Baśnie z tysiąca i jednego protestu. Gruzińska kronika wydarzeń

11.07.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

Wojna nie przynosi ani zwycięstwa, ani przegranej

10.07.2019
Tomasz Filipiak
Czytaj dalej

Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku

10.07.2019
NEW
Czytaj dalej

German-Polish-Hungarian Summer WorkLab & Fab

09.07.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu