Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Nowak-Jeziorański i rehabilitacja nazizmu? Sprawy ciąg dalszy
2016-04-20
zr

Dziś w Petersburgu odbyło się przesłuchanie działaczki Memoriału Tatiany Kosinowej. To ciąg dalszy postępowania ws. wydania w Rosji wyboru publicystyki Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Rzeczpospolita atlantycka ukazała się wcześniej w Polsce nakładem Kolegium Europy Wschodniej, wydawcy „Nowej Europy Wschodniej".

 

Główny Urząd Śledzy w Petersburgu bada książkę pod kątem art. 282. kodeksu karnego o ekstremizmie, wzniecaniu nienawiści, wrogości i poniżaniu godności ludzkiej, oraz art. 354. o rehabilitacji nazizmu. Kosinowa zareagowała na podejrzenie o treści „rehabilitujące nazim" w pismach Jeziorańskiego: „I tego oni będą szukać w tekstach Kuriera z Warszawy, uczestnika antyfaszystowskiego podziemia i bohatera II wojny światowej!".

 

Na łamach New.org.pl informowaliśmy, że w Petersburgu 12 lutego dziesięciu policjantów wkroczyło do drukarni Bieriest i skonfiskowało nakład książki Rzeczpospolita atlantycka. Funkcjonariusze otrzymali donos. Związany ze stowarzyszeniem Memoriał wydawca książki Cogita!ru poinformował wówczas o treści policyjnego protokołu: „otrzymano zawiadomienie od dyżurnego dwudziestego dziewiątego oddziału policji o egzemplarzach zawierających treści ekstremistyczne".

 

Na tę wiadomość zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do rosyjskiego MSZ złożona została nota w tej sprawie, na którą odpowiedź przyszła dopiero pod koniec marca. Informowała o przekazaniu druku do ekspertyzy.

 

Kosinowa oświadczyła, że w kwestii zarekwirowanej publikacji miały miejsce liczne naruszenia proceduralne. Zwróciła uwagę m.in. na to, że sprawa w sądzie wciąż nie została wszczęta, a protokół z konfiskaty (na którym brakuje podpisów) został sporządzony „na kolanie".

 

Rzeczpospolita atlantycka zawiera materiały prasowe autorstwa Jeziorańskiego, w których ten (głównie po 1989 roku) komentował relacje Polski z byłymi republikami radzieckimi oraz przyglądał się ich postępom na drodze do demokracji. Ukazała się w 2014 roku nakładem Kolegium Europy Wschodniej (wydawcy „Nowej Europy Wschodniej") pod redakcją Zbigniewa Rokity (wstęp: Andrzej Brzeziecki).

 

Przesłuchanie Kosinowej odbędzie się dziś o 14.30 czasu moskiewskiego. Na łamach New.org.pl będziemy informowali o dalszym przebiegu sprawy.

 

Zbigniew Rokita


Powrót
Najnowsze

Wybory prezydenckie na Białorusi: dzień przed wybuchem?

07.08.2020
Maxim Rust
Czytaj dalej

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu