Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Rowerowy problem wodza
2010-07-11
Paweł Pieniążek
„Człowiek ma urodziny, a wy z tego robicie jakiś spektakl” – powiedziała, zapewne poirytowana, szefowa Administracji Prezydenta Hanna Herman. „Gdy będę miała urodziny, to ja zdecyduję: mam przyjąć podarunek, czy go nie przyjmować. Prezydent także ma takie prawo”.

Co było tym kontrowersyjnym prezentem? Nowy rower marki Ukraina, podarowany przez dziennikarzy z ruchu „Stop cenzurze!”.

Ruch powstał w tym roku po niepokojących działaniach władzy: naciskach na dziennikarzy, przejawach ignorancji, ingerowaniu w materiały prasowe, utrudnianiu wykonywania obowiązków, a także zintensyfikowaniu działań Narodowej Eksperckiej Komisji Obrony Moralności Społecznej (wzbudza ona kontrowersje nie tylko wśród dziennikarzy; w styczniu z podobnym apelem wystąpili pisarze, bez skutku). Do ruchu szybko przystąpiło 569 dziennikarzy i 132 organizacje pozarządowe. Poza ochroną demokratycznych standardów, domagają się oni poprawy jakości pracy dziennikarzy i wyraźnego rozdzielenia polityki od mediów (ukraiński odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest sceną, na której odgrywają się podobne spektakle jak u nas). Ruch imponuje niezłomną postawą (między innymi sprzeciwił się próbie cenzurowania nagrania z „ataku” wieńca na prezydenta) i aktywną działalnością, w tym licznymi happeningami.

9 lipca Wiktor Janukowycz skończył sześćdziesiąt lat. Den’ narodzhennia prezydenta był okazją nie do przepuszczenia. Pamiętali o nim również dziennikarze ze „Stop cenzurze!”. Z tej okazji wręczyli Janukowyczowi rower ukraina. Dołączone życzenia rozwiały moje wątpliwości, czy była to jakaś aluzja do popularnego polskiego powiedzenia „Nie pij wódki, nie pij wina, kup se rower ukraina” i wyjaśniły, skąd pomysł na taki prezent: „Rower to nie tylko ekologiczny środek transportu. To także symbol demokratycznej władzy. Korzystanie z roweru jako podstawowego środka transportu pomoże uniknąć problemów związanych z zamykaniem ulic podczas przejazdu prezydenckiego orszaku”. Życzenia, pełne sarkazmu, trzymały poziom do końca: „Jesteśmy przekonani, że ten środek transportu ukraińskiej produkcji ozdobi pański garaż”.

Idea wręczenia roweru powstała wcześniej. Gdy dowiedziała się o niej Hanna Herman, od razu zareagowała krytycznie, sugerując, że prezydent nie przyjmie prezentu. Janukowycz miał stwierdzić, że to robienie sobie z niego żartów, a poza tym ma już rower, z którym jest nawet uwieczniony na fotografii (nie udało mi się jej znaleźć). Po spotkaniu z prezydentem Herman zmieniła zdanie i obiecała, że Janukowycz prezent przyjmie. Jednak nikt nie chciał go odebrać i już miał trafić do dozorczyni jednego z pobliskich budynków. Ostatecznie dziennikarze zostali przeproszeni za zwłokę i rower „dojechał” do prezydenta.

Historia ta jest wyjątkowo zabawna, bo zgrabnie podsumowuje wodzowskie ambicje Janukowycza. Z całym szacunkiem dla cyklistów, ale kto przestraszyłby się ikony silnej władzy (na przykład Stalina) na rowerze? Kiedyś do stworzenia i utrwalenia wizerunku mocarza potrzebny był koń (jak sławetna Kasztanka Józefa Piłsudskiego), dzisiaj – czołg albo przynajmniej ekskluzywna limuzyna. Czołgu na szczęście nie trzeba się obawiać, bo wszystkie zapędy pechowego prezydenta-„proffesora” są hamowane przez koalicjantów Partii Regionów w Radzie Najwyższej – Komunistyczna Partia Ukrainy ogłosiła, że nie poprze usunięcia poprawek do konstytucji z 2004 roku, bo nie ma zamiaru robić z Janukowycza „cara”. Nawet jeśli nikt mu nie przeszkadza, to sam zainteresowany poprzez notoryczne wpadki zmusza nas do uśmiechu. Dlatego nie przejmujmy się nadmierną miłością do władzy i przy akompaniamencie Janukowyczowskich „wuzeli” obejrzyjmy finały Mistrzostw Świata.

Paweł Pieniążek

Polecamy inne artykuły autora: Paweł Pieniążek
Powrót
Najnowsze

Ukraina – walka o parlament

21.07.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

93 lata temu zmarł Feliks Dzierżyński. W Rosji jego kult jest wciąż żywy

20.07.2019
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Zamiast fait accompli – chaos

18.07.2019
Mariusz Antonowicz
Czytaj dalej

Nadchodząca agonia systemu? Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie

17.07.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Zwykły człowiek vs Rosja

16.07.2019
Tomasz Grzywaczewski Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Zrzutka na Seferisa

16.07.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu