Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blog Zbigniew Rokita

Zbigniew Rokita jest redaktorem „Nowej Europy Wschodniej”, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Usypianie czujności
2015-10-28
Zbigniew Rokita

W rosyjskojęzycznym internecie od pewnego czasu rozchodzi się informacja o rzekomym apelu Andrzeja Dudy – prezydent miał wezwać Polaków do odebrania Ukraińcom ziem wchodzących dawniej w skład Polski: Galicji, Wołynia i Polesia. Smaczku sprawie dodaje fakt, że wiadomość w tej sprawie przekazać miała Elżbieta Jaworowicz w programie „Sprawa dla reportera". Trudno powiedzieć, dlaczego akurat ona.

Sfałszowane wypowiedzi Dudy pojawiają się w wielu źródłach, na przykład na portalu „Russkaja Wiesna". Znajdziemy tam rzekome oświadczenie prezydenta, które miał wygłosić przed polskim sejmem:

„Wzywam wszystkich obywateli Polski, aby byli gotowi do walki o odzyskanie dawnych polskich ziemi, na których nasi rodacy wciąż doznają krzywd i potwarzy ze strony nowych ukraińskich władz. Jeśli dzisiejsza Ukraina chce osądzać ZSRR i to robi, to to państwo powinno zwrócić ziemie, które należały do Polski przed 1939 rokiem. Podjęliśmy już określone działania na rzecz odzyskania Polesia, Galicji i Wołynia i potrzebujemy poparcia całej Polski".

Autorom materiału, który został opublikowany 20 października, nie przeszkadzał fakt, że polski parlament nie pracował od 9 października w związku ze zbliżającymi się wyborami. 

Elżbieta Jaworowicz rzekomo komentując słowa Dudy miała według rosyjskojęzycznych źródeł powiedzieć, że „prezydent Polski ma absolutną słuszność domagając się od Ukrainy zwrotu polskich ziem".

Na końcu materiału autorzy sieją panikę pisząc, że „na dzień dzisiejszy pierwszych sześciuset Polaków chce odebrać swoje ziemie Ukrainie. W kolejce czeka jeszcze 100 tysięcy osób, które mogą wykazać, że są spadkobiercami dawnych posiadaczy gruntów i domów na «Wschodnich Kresach».

Materiał pączkował. Na przykład na portalu Vybor.md czytamy komentarz, w którym „znany rosyjski ekspert wojskowy i pułkownik lotnictwa w stanie spoczynku Aleksandr Żylin" mówi: „To zrozumiałe, że Polska otrzymała takie polecenie od USA. To państwo-niewolnik i sama Warszawa nigdy nie odważyłaby się na taki krok. Zrozumiałe, że Ukraina skazana jest na rozpad".

Wątek polskich planów podziału Ukrainy pojawia się zresztą od dawna.

W rosyjskojęzycznych mediach znajdujemy wiele absurdów. Jakiś czas temu na jednym z najpopularniejszych rosyjskich kanałów pojawiła się informacja, że według ukraińskich naukowców Morze Czarne powstało, ponieważ przodkowie dzisiejszych Ukraińców potrzebowali wody do prania – zaczęli więc kopać, a odrzucając ziemię za siebie usypali Karpaty i Kaukaz.

Podobne głupoty nie są jednak dowodem na brak finezji rosyjskiej propagandy i nie powinny usypiać niczyjej czujności; sprawiać, że założymy, iż drugiej strony nie stać na nic lepszego. Akurat te nie są kierowane do nas. My otrzymujemy zupełnie inne głupoty.

 

Zbigniew RokitaPowrót
Najnowsze

XIV Konferencja Polska Polityka Wschodnia 2018

14.10.2018
NEW
Czytaj dalej

"Pepiki" Mariusza Surosza – Zapowiedź

10.10.2018
NEW
Czytaj dalej

Moskiewska Brygada Śmierci

09.10.2018
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Polacy na Litwie: między Wilnem, Warszawą a Moskwą

07.10.2018
NEW
Czytaj dalej

Spotkanie z autorką Ingą Žolude

04.10.2018
NEW
Czytaj dalej

Mnisi... Przypłynęli

04.10.2018
Andrzej Goworski Marta Panas-Goworska
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu