Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Wojna nerwów
2013-12-06
Andrzej Brzeziecki, Kijów
Temperatura jednak i tak dziś podskoczyła (mimo, że w Kijowie zaczął padać śnieg), gdy wczesnym rankiem media obiegła informacja, że koło Majdanu znaleziono trupa mężczyzny. Dokładnie przedwczoraj liderzy opozycji oświadczyli na konferencji prasowej, że władze szykują prowokację – chcą podrzucić trupa, by w ten sposób zyskać pretekst do szturmu na zabarykadowany Majdan. Brzmiało to wówczas trochę nierealnie, ale dziś okazało się, że nie ma z czego żartować. Na szczęście – jeśli mozna się tak wyrazić – okazało się, że denat cierpiał na gruźlicę płuc i jego śmierć nie ma związku z politycznym kryzysem. Swoją drogą to memento dla wszystkich Ukraińców w których kraju panuje epidemia gruźlicy.

Jeśli chodzi zaś o politykę, to władza stara się uspokajać nastroje – lider parlamentarnej frakcji Partii Regionow Aleksander Jefremow zapewnił dziś, że milicja na pewno nie weźmie Majdanu siłą i jest gotowa zasiąść do stołu z opozycją.

Rzecz jednak w tym, że opozycja rozmawiać chce tylko z Wiktorem Janukowyczem, a tego w kraju nie ma. Pytanie też, czy prezydent byłby gotów negocjować z tymi, którzy domagają się jego ustąpienia bądź apelują do Baracka Obamy o wprowadzenie sankcji wymierzonych w ukraińskie władze.

Poki co trwa więc wojna nerwów, która potrwa co najmniej do wyjazdu zagranicznych gości. Milicja dała tymczasem wczoraj demonstrantom pięć dni na opuszczenie opanowanego budynku merii mieszczącego sie na Chreszczatyku nieopodal Majdanu. Dzień pierwszy właśnie upłynął, dlatego władza ma jeszcze cztery dni na podjęcie decyzji o usunięciu protestujących siłą, albo na przekonanie ich do spokojnego opuszczenia gmachu.

Ludzi na Majdanie nie ubywa i nic nie wskazuje, by protest miał szybko wygasnąć. Wydaje się więc, że wcześniej czy później władze będą zmuszone negocjować.

 

Andrzej Brzeziecki z Kijowa


Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu