Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Wojna nerwów
2013-12-06
Andrzej Brzeziecki, Kijów
Temperatura jednak i tak dziś podskoczyła (mimo, że w Kijowie zaczął padać śnieg), gdy wczesnym rankiem media obiegła informacja, że koło Majdanu znaleziono trupa mężczyzny. Dokładnie przedwczoraj liderzy opozycji oświadczyli na konferencji prasowej, że władze szykują prowokację – chcą podrzucić trupa, by w ten sposób zyskać pretekst do szturmu na zabarykadowany Majdan. Brzmiało to wówczas trochę nierealnie, ale dziś okazało się, że nie ma z czego żartować. Na szczęście – jeśli mozna się tak wyrazić – okazało się, że denat cierpiał na gruźlicę płuc i jego śmierć nie ma związku z politycznym kryzysem. Swoją drogą to memento dla wszystkich Ukraińców w których kraju panuje epidemia gruźlicy.

Jeśli chodzi zaś o politykę, to władza stara się uspokajać nastroje – lider parlamentarnej frakcji Partii Regionow Aleksander Jefremow zapewnił dziś, że milicja na pewno nie weźmie Majdanu siłą i jest gotowa zasiąść do stołu z opozycją.

Rzecz jednak w tym, że opozycja rozmawiać chce tylko z Wiktorem Janukowyczem, a tego w kraju nie ma. Pytanie też, czy prezydent byłby gotów negocjować z tymi, którzy domagają się jego ustąpienia bądź apelują do Baracka Obamy o wprowadzenie sankcji wymierzonych w ukraińskie władze.

Poki co trwa więc wojna nerwów, która potrwa co najmniej do wyjazdu zagranicznych gości. Milicja dała tymczasem wczoraj demonstrantom pięć dni na opuszczenie opanowanego budynku merii mieszczącego sie na Chreszczatyku nieopodal Majdanu. Dzień pierwszy właśnie upłynął, dlatego władza ma jeszcze cztery dni na podjęcie decyzji o usunięciu protestujących siłą, albo na przekonanie ich do spokojnego opuszczenia gmachu.

Ludzi na Majdanie nie ubywa i nic nie wskazuje, by protest miał szybko wygasnąć. Wydaje się więc, że wcześniej czy później władze będą zmuszone negocjować.

 

Andrzej Brzeziecki z Kijowa


Powrót
Najnowsze

Szczyt potrzebny jego uczestnikom

10.12.2019
Andrzej Szeptycki
Czytaj dalej

Armenia: Serż Sarkisjan trafi do aresztu?

09.12.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Koń trojański? Zwrócenie ukraińskich okrętów

09.12.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Warszawa: Litwini na Syberii. Wspomnienia Dalii Grinkevičiūtė

06.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Macron i Europa Środkowa, czyli samotność liberałów

05.12.2019
Piotr Oleksy
Czytaj dalej

Rumunia. Wybory, których ostateczny wynik poznamy za rok

04.12.2019
Michał Torz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu