Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
EuroGruzja
2013-12-05
Wojciech Wojtasiewicz

Sukces w Wilnie

Przedstawiciele Tbilisi – minister spraw zagranicznych Maja Pandżykidze i wicepremier, minister gospodarki Giorgi Kwirikaszwili – oraz szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton 29 listopada parafowali umowę stowarzyszeniową na trzecim szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Szefowa gruzińskiej dyplomacji i prezydent Giorgi Margwelaszwili uznali fakt parafowania umowy za historyczny moment dla Gruzji.

Margwelaszwili podkreślił, że celem Tbilisi będzie podpisanie umowy do września przyszłego roku (do zakończenia kadencji obecnej Komisji Europejskiej). Zaapelował także do przywódców europejskich o zorganizowanie w Brukseli konferencji darczyńców, mającej wesprzeć gruzińskie wysiłki reformatorskie i integracyjne oraz o koordynowanie działań na rzecz przeciwstawiania się rosyjskiej presji na Gruzję. Naciski, których celem będzie storpedowanie porozumienia z Brukselą, rzeczywiście mogą być wywierane. Kilka dni przed szczytem premier Garibaszwili stwierdził jednak, że Rosja posiada mniej instrumentów wpływu na Gruzję, ponieważ ta jest w znacznie mniejszym stopniu zależna gospodarczo od Moskwy niż Kijów i Kiszyniów. Prezydent podkreślał też, że Partnerstwo Wschodnie nie jest wymierzone w interesy Federacji Rosyjskiej.

Komentując wyniki szczytu Radosław Sikorski zaapelował do władz w Tbilisi o zakończenie politycznej wendety i skupienie się na kontynuowaniu reform.

Pandżykidze i Ashton podpisały ponadto porozumienie ramowe w sprawie udziału Gruzji w unijnych operacjach zarządzania kryzysowego (Gruzja została zaproszona do wysłania swoich kontyngentów na misje cywilne w Rogu Afryki i w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, na wojskową misję szkoleniową w Mali oraz misję wsparcia granic w Libii). 

 

Garibaszwili – czas start!

Irakli Garibaszwili uzyskując parlamentarne wotum zaufania oficjalnie objął stanowisko premiera Gruzji (za głosowało 93 deputowanych koalicji, przeciw 13 deputowanych opozycji).

Po uzyskaniu wotum w prasie pojawiły się spekulacje o zbliżających się zmianach w rządzie. Zdymisjonowani mieliby zostać ministrowie spraw zagranicznych i obrony, Maja Pandżykidze i Irakli Alasania. Według obserwatorów, Pandżykidze zastąpić miałby nowy doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Wano Maczawariani, odwołanie zaś Alasani mogłoby doprowadzić do wyjścia z rządu ugrupowania Nasza Gruzja-Wolni Demokraci i kryzysu koalicyjnego.

 

W ostatnim tygodniu listopada odbył się kongres partii rządzącej Gruzińskiego Marzenia-Demokratycznej Gruzji. Nowym przewodniczącym ugrupowania został premier Irakli Garibaszwili, a sekretarzem generalnym wicepremier i minister energetyki Kacha Kaladze. Na konwencie ostatecznie z działalnością polityczną pożegnał się Bidzina Iwaniszwili. Były premier zapowiedział aktywny udział w budowie społeczeństwa obywatelskiego (za 2-3 miesiące przedstawi konkretny plan przyszłych działań) oraz wsparcie wysiłków Gruzji na rzecz integracji z Zachodem. Kilka dni wcześniej Iwaniszwili opublikował list, w którym po raz kolejny tłumaczył motywy swojego wycofania się z polityki. Zaprzeczał w nim głosom, jakoby zamierzał „rządzić z tylnego siedzenia”.

 

Swoje obowiązki objęli nowi współpracownicy prezydenta Giorgiego Margwelaszwilego – Irina Imerliszwili została sekretarzem Narodowej Rady Bezpieczeństwa, a Wano Maczawariani (były ambasador Gruzji w Japonii i współpracownik Margwelaszwilego w Gruzińskim Instytucie Spraw Publicznych) doradcą prezydenta ds. polityki zagranicznej. Nominacje otrzymali również generał Wachtang Kapanadze (na stanowisko szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Gruzji; wcześniej pełnił funkcję zastępcy szefa sztabu) oraz Aleksi Batiaszwili (na stanowisko wiceministra obrony; uprzednio wiceminister spraw wewnętrznych).

 

Dobrą informacją, na początek urzędowania nowego premiera, są dane opublikowane przez Gruziński Państwowy Urząd Statystyczny dotyczące rozwoju gospodarczego. W październiku PKB wzrósł aż o 3,9 procent (wzrost o 2 procent w porównaniu z poprzednimi miesiącami bieżącego roku).

 

Na Tbilisi!

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi, które odbędą się wiosną przyszłego roku, koalicja Gruzińskie Marzenie ogłosiła nazwisko swojego kandydata na burmistrza Tbilisi (walka o fotel włodarza stolicy Gruzji będzie najważniejszym elementem elekcji municypalnej w 2014 roku). Został nim obecny minister rozwoju regionalnego i infrastruktury Dawid Narmania.

Niewiadomo z kim przyjdzie mu stanąć w szranki. Dotychczasowy burmistrz stolicy, pochodzący z opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego i jeden z najbliższych współpracowników byłego prezydenta Gigi Ugulawa, nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie ubiegać się o reelekcję.

 

Po raz kolejny stopniały parlamentarne szeregi największej partii opozycyjnej. Ze Zjednoczonego Ruchu Narodowego odszedł już czternasty deputowany – Dawit Bezuaszwili, wybrany w okręgu jednomandatowym w Kwemo Kartlii. Obecnie klub ZRN liczy 51 deputowanych (pierwotnie 65), Gruzińskiego Marzenia 85, natomiast 14 deputowanych pozostaje niezrzeszonych.

 

Tbilisi-Moskwa: plusy dodatnie i plusy ujemne

W Pradze 21 listopada doszło do piątego spotkania pełnomocnika premiera Gruzji ds. stosunków z Federacją Rosyjską Zuraba Abaszydze z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Grigorijem Karasinem. Nieformalny dialog pomiędzy dyplomatami został zapoczątkowany jesienią zeszłego roku. Panowie po rozmowie po raz pierwszy wystąpili wspólnie na konferencji prasowej. Karasin podkreślił, że w ostatnim czasie w stosunkach gruzińsko-rosyjskich został wyeliminowany czynnik wrogości (chodzi o odejście z urzędu prezydenta Micheila Saakaszwilego). Wyraził nadzieję, że stosunki dwustronne będą konstruktywne i oparte na poszanowaniu wzajemnych interesów, choć ostrzegł, że nie należy mieć nadmiernych oczekiwań. Abaszydze zapewnił natomiast, że nowy prezydent Gruzji jest zainteresowany kontynuowaniem normalizacji stosunków z Rosją. Dodał, że rozmowy z Karasinem nadal będą koncentrować się na zagadnieniach mniej drażliwych (kwestia statusu Abchazji i Osetii Południowej, integralności terytorialnej Gruzji oraz polityki zagranicznej Gruzji będą dyskutowane m.in. w ramach tzw. rozmów genewskich). Następne spotkanie dyplomatów zostało zaplanowane na luty bądź marzec przyszłego roku.

 

Misja Monitorująca Unii Europejskiej w Gruzji w specjalnie wydanym raporcie z zaniepokojeniem powitała, po pewnej przerwie, kontynuację prac borderyzacyjnych na linii granicznej pomiędzy Osetią Południową, a tzw. Gruzją właściwą (region Dirbi-Gogeti). Prace budowlane oraz zatargi na terytorium oddzielającym Gruzję od separatystycznego regionu miały miejsce również w trakcie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

 

Strona gruzińska poinformowała o zmianie od 1 stycznia 2014 roku nazwy dotychczasowego Ministerstwa Reintegracji na Ministerstwo Pojednania i Równości Społecznej. Minister Paata Zakareiszwili oświadczył, że decyzja ta jest podyktowana zastrzeżeniami i irytacją strony abchaskiej i osetyjskiej odnośnie dotychczasowego nazewnictwa.

 

Premier Irakli Garibaszwili w wywiadzie dla rosyjskiego kanału Russia Today poinformował, że przedstawiciele gruzińskiego rządu nie będą uczestniczyli w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. W delegacji z Gruzji znajdą się jedynie sportowcy oraz przedstawiciele Narodowego Komitetu Olimpijskiego.

 

Zbliżenie gruzińsko-izraelskie

Ówczesny minister spraw wewnętrznych Irakli Garibaszwili oraz wiceminister spraw wewnętrznych Izraela Faina Kirschenbaum podpisali 18 listopada porozumienie o ruchu bezwizowym pomiędzy Gruzją a Izraelem. Umowa zakłada możliwość przebywania obywateli Gruzji maksymalnie przez okres 90 dni w okresie 6 miesięcy w Izraelu bez konieczności posiadania wizy. Dla obywateli Izraela podróżujących do Gruzji wizy zostały zniesione już wiele lat temu.

 

Wojciech Wojtasiewicz

 

 


Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu